Laboratuvar Hizmetleri
10 Aralık 2018

    
Hemogram


Hemogram tam kan sayımı demektir. Kanın hem plazma (sıvı kısmı) hem de alyuvar, akyuvar, trombosit
gibi şekilli elemanlarına ait kan değerleri sunar.
images.jpg
Tam İdrar Tahlili (TİT)

Görünüm: Berrak (idrarın berrak olmaması durumunda idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenilir)

 Bilirubin; Negatif (idrarda bulunmaz, sarılık gibi durumlarda ise idrarda saptanır)

 Dansite: Sağlıklı bir kişide alınan sıvı miktarına göre 1001-1030 arası değerlerde görülür.

 Protein: Normalde tam idrar tahlilinde protein bulunmaz. pH: 4,6-8,0 (pH değerinin 4.6’in altına olduğu durumlar genelde   uzun süren açlık, susuzluk, diyabet, aşırı ilaç kullanımı ve ishal durumlarıdır. pH’ın 8’in üstünde olması ise İdrar yolu   enfeksiyonu, kusma veya böbrek hastalıklarında görülür)

 Glikoz: negatif (kanda şeker oranının çok arttığı durumda, diyabet varlığında böbrek fazla şekeri idrar yolu ile dışarı atar)

 Ketonlar: Negatif (uzun süre aç olan kişilerin idrarında ise pozitif olarak ortaya çıkabilir. Diyabet hastalarında, çok düşük   karbonhidrat diyeti yapanlarda, ishal ve yüksek ateş vakalarında idrarda keton pozitif olabilir.)


Gebelik Testi

Cinsel birliktelikten 8 gün sonra kanda bulunan 20 mlU ve üstü hCG hormonunu ölçerek doğru sonuç verilebilir.

HCG hormonu, kanda ve idrarda yapılan gebelik testleri ile gebeliğin erken dönemlerindeki bulgular ele alınmaktadır.
Hamileliğin erken döneminde yükselerek önce kanda sonra da idrarda tespit edilebilir hale gelen HCG hormonu, gebelik testlerinin pozitifleşmesine sebep olmaktadır.


                                                             Brucella

indir (1).jpg  

Brucella gram negatif bir kokobasil bakteridir.

Brucella bakterisi, Bruselloz hastalığının (Malta Humması veya Akdeniz Humması olarak da bilinmektedir) etkenidir.

Bu hastalık ateş, baş ağrısı, terleme, yorgunluk, splenomegali ve lökopeni gibi bulgu ve semptomlara sahiptir. Söz konusu hastalığın teşhisi için kan kültürü ve serolojik testler yapılır. Bu test ve tahliller mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılmaktadır. Kan kültürü genelde negatif çıkar ama brucella serolojik testi veya diğer adıyla Wright testi bu konuda bize daha çok yardımcı olmaktadır. Bu deney aglütinasyon yoluyla kan serumu üzerinde yapılır ve IgG ve IgM tespiti için ELISA metodu kullanılır ve daha doğru sonuç elde etmemiz için 24 saat inkübasyonlu tüp yöntemi tavsiye edilir. Brucella bakterisi nedeniyle oluşan Bruselloz hastalığı halk arasında peynir hastalığı olarak da bilinmektedir. Enfeksiyon hastalıkları bölümünde hastalığın tedavisi yapılmaktadır.